Ako vznikla mocca káva?

Viete, aká je mocca káva? Je to káva ideálna pre všetkých, ktorí milujú silnú a výraznú chuť čiernej kávy. Nie je to však len taká obyčajná čierna káva. Mocca kávu musíte pripraviť v špeciálnej mocca konvičke. Ako a kedy vlastnej mocca konvička vznikla? O jej histórii sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Espresso, ktoré si pripravíte aj doma

Taká bola prvotná myšlienka vzniku mocca konvičky. Za touto myšlienkou stál taliansky inžinier a konštruktér Alfonso Bialetti. Boli dvadsiate roky dvadsiateho storočia, kedy sa Alfonso rozhodol, že možnosť pripraviť si kvalitné espresso prinesie do všetkých domácností v Taliansku. A to práve prostredníctvom  konvičky, v ktorej si budú môcť ľudia svoju mocca kávu pripraviť. V tomto období teda vznikla prvá mocca konvička.

Prevrat vo svete mocca kávy – hliníková „bialettka“

Mocca konvička ako ju poznáme dnes, však vznikla až o čosi neskôr. Navrhnutá a patentovaná bola v roku 1933. Vyzerala podobne ako dnešné mocca konvičky. Bola osemhranná a vyrobená z hliníka. Dôvod, prečo sa použil hliník, bol prozaický. Vyplynul z príkazu Musolliniho, ktorý v tej dobe vyhlásil hliník za taliansky národný kov. Bialletka sa v Taliansku okamžite stala mimoriadne populárnou. Každý rok sa jej tu predalo hneď niekoľko tisíc. Do sveta sa však rozšírila až po Druhej svetovej vojne, kedy do firmy na jej výrobu nastúpil Bialettiho syn Renato. Ten prišiel s nápadom na masívnu reklamnú kampaň. Vznikla karikatúra „l´omino con i Baffi“ – mladý muž s fúzikmi. Originálne mocca konvičky Bialetti sú touto karikatúrou označované dodnes. Reklamná kampaň zaúčinkovala a výroba konvičiek sa rapídne rozšírila. V tej dobe sa ich vyrobilo až 1000 denne a „bialettka“ už nechýbala takmer v žiadnej talianskej domácnosti. Rozšírila sa však aj do sveta.

Bialetti vyrába aj dnes

Táto úspešná firma funguje dodnes a stále vyrába mocca kávovary. Dokonca aj ten pôvodný, ktorý bol patentovaný ešte v roku 1933. Jeho dizajn sa za tie roky takmer nezmenil. Firma Bialetti však rozšírila výrobu na rôzne veľkosti a dizajny mocca konvičiek. Zápis má dokonca aj v Guinnesovej knihe rekordov! A prečo je taká úspešná? Možno aj preto, že aj tá najdrahšia mocca konvička je stále lacnejšia ako najlacnejší presso stroj. A vyrobiť si v nej výbornú mocca kávu môžete v pohodlí domova.

 

Pridaj komentár