mocca káva

Ako pripraviť dobrú mocca kávu?

Ak máte radi silnú kávu, mocca je pre vás to pravé. Musíte ju však vedieť aj správne pripraviť, aby bola mocca naozaj lahodná. Potrebovať k tomu budete špeciálnu mocca kanvičku a samozrejme, kvalitnú kávu. No dôležité je tiež dodržiavať správny postup prípravy. Ako teda na kvalitnú mocca kávu?

Základom je dobrá káva

Kvalitná káva je základom lahodnej moccy. Akú kávu teda kúpiť? Odborníci odporúčajú kávu zemitej chuti. Kávy s ovocnými tónmi sú na prípravu moccy menej vhodné. Vynikajúca je napríklad Arabica alebo zmes Arabicy a Robusty. Kávu by ste mali mlieť tesne pred varením. Použite klasický mlynček a kávu meľte na hrubo. Po namletí by mala vyzerať približne tak, ako krupicový cukor. Dôležité je, aby bola káva namletá hrubšie, ako na prípravu espressa, ale zároveň jemnejšie, ako na prípravu french press. Takisto platí zásada, že čím je káva čerstvejšia, tým bude vaša mocca chutnejšia. Kávu máte namletú, je čas na prípravu moccy.

Ako obsluhovať mocca kanvičku

Mocca kanvička sa skladá z troch častí. Do spodnej časti sa dáva voda. Nasleduje sitko, kde sa dáva káva a nakoniec vrchný diel kanvičky. Spodnú časť kanvičky naplňte vodou len po bezpečnostný ventil. Používajte mäkkú vodu, vďaka ktorej bude chuť kávy lahodnejšia. Názory na to, či je potrebné vodu predhriať alebo nie, sa rôznia. Ak však vodu predhrejete, môžete tak znížiť riziko spálenia kávy dlhým varom.

V ďalšom kroku naplňte sitko kávou. V žiadnom prípade ju však neutláčajte. Dajte pozor, aby káva nezostala rozsypaná po okrajoch. Nakoniec našrubujte vrchnú časť kanvičky a dajte variť na mierny plameň na sporák. A ako sa mocca v kanvičke vlastne pripraví? Voda v spodnej nádobke sa začne ohrievať a tvoriť paru. Para vytláča vodu cez sitko do vrchnej časti kanvičky a z piestu začne vytekať káva. Dôležité je kanvičku odstaviť zo sporáka včas, aby ste ju nespálili. A to vtedy, keď z piestu netečie už takmer žiadna káva. Vaša šálka lahodnej moccy je hotová!

 

Pridaj komentár